021-77035933

فراسازان آویژه
میلگردهای ساده

شماره تماس ارتباط با واحد فروش

میلگرد بدون آج را بهتر بشناسید

میلگردهای بدون آج یکی از انواع میلگردها می باشند که در پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند.در این مقاله قصد داریم شما را با خصوصیات این میلگرد و موارد استفاده از آن در پروژه های ساختمانی آشنا نماییم.

میلگردهای ساده

.آشنایی با میلگرد ساده (بدون آج)

به طور عامیانه میلگردی که دارای آج نباشد و یا میلگرد ساده ای که هیچ آجی روی سطح آن وجود ندارد را میلگرد ساده می نامند.

این محصول در پروژه های ساختمانی به طور وسیعی مورد استفاده واقع می شود. همان طور که می دانید میلگردهای موجود در بازار در دو دسته آجدار  (rebar)  و ساده (plain bar) قرار می گیرند که از لحاظ خصوصیات با یکدیگر دارای تفاوت می باشند. میلگردهای آجدار به سه صورت آج مارپیچی، جناغی و مرکب در بازار موجود می باشند.

همچنین به طور کلی میلگردها به دو دسته شاخه ای و کلاف تقسیم شده اند. در ادامه سعی داریم شما را با خصوصیات میلگرد ساده و موارد استفاده از آن در صنعت بیشتر آشنا کنیم.

.اطلاعات تخصصی راجع به میلگرد ساده:

نام تخصصی میلگرد ساده A1  می باشد.

این نوع میلگرد یک استوانه فولادی است که از از نظر ترکیب شیمیایی حدود ۲۴٪ کربن و ۶۰٪ سیلیسیوم دارد و به همین دلیل به نسبت سایر میلگردهای A2 تا A4  نرم تر بوده و  نسبت به سایر مدل ها از مقاومت کششی کم تری برخوردار است. میلگرد A1 با تنش فعلی ۲۳۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع و تنش گسیختگی ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در هنگام گسیختگی) ۲۵٪ به عنوان میلگرد نرم شناخته شده است که عمدتاً صاف و بدون آج است.

این میلگرد برای آهنگری، تغییر شکل و انجام عملیات جوشکاری بر روی آن مناسب است.

به طور کلی به عنوان یک میلگرد داکتیل شناخته می شود. میلگردهای A1 به دلیل ترکیب شیمیایی کم کربن برای استفاده در جوشکاری کم ایده آل هستند اما به همین دلیل از نظر سختی در گروه میلگردهای نرم قرار دارند.

به طور کلی میلگرد بدون آج را در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین بتن مورد استفاده قرار می دهند.

اکثر میلگردهای ساده دارای برگ شناسنامه بوده که در آن آنالیز محصول آورده شده است. قطری که در برگ شناسایی این محصول ذکر شده قطر اسمی آن می باشد.

از موارد مصرف این نوع میلگرد نیز می توان در صنعت و ساختمان سازی نام برد. همچنین برای جوشکاری میلگرد ساده بایستی شرایط پیش گرم طبق استاندارد ملی ایران ISIRI 3131 رعایت شود.

همچنین این محصول به عنوان میلگرد دورپیچ در اعضای سازه ای بتن آرمه یا ساختمان های بتن آرمه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در برخی موارد مشاهده می شود که از این نوع میلگرد به عنوان میلگرد حرارتی در ساختمان استفاده می کنند که یک اشتباه رایج در ساختمان سازی است. همچنین از دیگر مصارف این محصول می توان به شفت های صنعتی و نما اشاره کرد.

 

انواع میلگرد بدون آج.مشخصات مکانیکی میلگرد بدون آج چیست؟

این نوع میلگردها فقط در میلگرد S240 به کار برده شده.

سایر ویژگی های این میلگرد به شرح ذیل می باشد:

  • مقاومت تسلیم این میلگرد ۲۴۰ نیوتون بر میلی متر مربع می باشد.
  • مقاومت کششی(تنش گسیختگی) این میلگرد ۳۶۰ نیوتون بر میلی متر مربع می باشد.
  • رده بندی از نظر سختی:نرم

.مراحل تولید میلگرد بدون آج چگونه است؟

برای تولید این میلگرد ابتدا شمش را با استفاده از جک هیدرولیک در ردیف های مشخص در کوره هایی با دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد قرار می دهند  و وقتی شمش ها داخل کوره قرار گرفتند به وسیله جریانات گردابی در دمای بالا جهت نورد آماده می شوند. شمش ها پس از رسیدن به دمای مورد نظر جهت نورد به خط تولید ارسال می شوند سپس شمش های پخته شده روی رول ها قرار گرفته و به طرف مرحله بعد هدایت می شوند.

مرحله رافینگ در سه مرحله از قطر شمش ها کاسته و به طول آن ها می افزاید. و پس از مرحله رافینگ بدون گذراندن مراحل استندها که برای آجدار کردن میلگرد استفاده می شود به مرحله قیچی متراژ جهت برش میلگردهای تولید شده در طول های مشخص می روند. میلگردهای تولیدی در زیر گیوتین های بسته بندی طبق استاندارد ISIRI ایران برش داده شده و در مرحله آخر به صورت بندیل بسته بندی می شوند.

.استاندارد های میلگرد بدون آج چیست؟

این نوع میلگرد براساس استانداردهای قدیم میلگرد A1 و براساس استانداردهای جدید میلگرد ساده ۲۴۰ گفته می شود. میلگرد ساده از قطر ۶ تا ۲۰۰ میلی متر تولید می شود.

.آیا می توان از میلگرد بدون عاج به عنوان میلگرد حرارتی استفاده کرد؟

متاسفانه بعضی مهندسان با آوردن دلایل گوناگونی سعی می کنند از این میلگردها به عنوان میلگردهای حرارتی در سقف ها بهره بجویند.

آنها از این توجیه استفاده می کنند که میلگردهای حرارتی نقش سازه ای ندارند و لذا استفاده از آنها به عنوان میلگرد حرارتی هیچ مانعی ندارد.

امّا باید خاطر نشان کرد که در بند آیین نامه کاملاً موارد استفاده از این میلگرد را مشخص نموده.

لذا استفاده از آنها به عنوان میلگرد حرارتی نوعی اشتباه طراحی و اجرایی متداول می باشد.

میلگرد های بدون آج

.میلگرد بدون آج را در چه مواردی می توان به کار برد؟

مطابق بند ۹-۴-۱-۴ آیین نامه  تنها می توان از این میلگردها به عنوان میلگرد دورپیچ در اعضای سازه ای بتن آرمه یا در ساختمان های بتن آرمه استفاده نمود.

استفاده از آنها به عنوان میلگرد سازه ای غیر فوق ،در تمامی انواع ساختمان ها ممنوع است.

.چگونگی تعیین قیمت میلگردهای بدون آج:

برای اینکه از قیمت این محصول آگاه شوید ساده ترین راه استعلام قیمت از مراکز فروش می باشد؛ ولی لازم است بدانید که عوامل زیادی بر قیمت میلگرد ساده تاثیرگذار است.

عمده مصرف این محصول در صنایع ساختمان سازی می باشد بنابراین می توان نتیج گرفت که بهبود بازار مسکن و یا رکود آن می تواند تاثیر زیادی بر افزایش تقاضای مقاطع ساختمانی و قیمت آرماتور داشته باشد. علاوه بر میزان تقاضای این محصول، مسائل سیاسی و اقتصادی و عوامل بین المللی نیز بر نرخ آن تاثیر می گذارد.

قیمت این محصول در اصل براساس قیمت مواد تشکیل دهنده به اضافه هزینه تولید آن تعیین می گردد.

همچنین هزینه های حمل و نقل نیز تاثیر مستقیمی بر قیمت میلگرد ساده خواهد گذاشت.

در حال حاضر بالاترین نرخ را می توان قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان دانست که در عین حال با کیفیت ترین نوع موجود نیز می باشد، از جمله کارخانجات دیگر تولید کننده این محصول نیز می توان به کارخانجات زاگرس، میانه، ابهر و … اشاره کرد.