021-77035933

فراسازان آویژه
خرید میلگرد

شماره تماس ارتباط با واحد فروش

نحوه خرید میلگرد

معیارهای مختلفی جهت انتخاب میلگرد مناسب برای مصارف ساختمانی و صنعتی وجود دارد؛ در این مقاله ما سعی داریم تا شما را برای خرید مناسب آگاه کنیم. بسته به منطقه ای که محصول نام برده در آن استفاده می شود و روش تولیدی می توان انتخاب های متنوعی داشت. فاکتورهای متعددی برای انتخاب و خرید محصول مناسب وجود دارد از جمله:

.  شرایط اقلیمی و منطقه ای که محصول در آن مورد استفاده قرار می گیرد.

.  کارخانه تولید کننده محصول

.    روش تولید محصول

.    نوع سازه

.  ترکیبات شیمیایی به کار رفته در فرآیند تولید محصول

.  توجه به ضخامت محصولات

.  شرایط اقتصادی

. ممنوعیت جوشکاری

بنابر این با توجه به عوامل بالا نمی توان با قطعیت گفت که بهترین نوع میلگرد برای خرید در بازار کدام است.

میلگرد های فولاد استلنس، کربن، اروپایی، اپوکسی، فایبرگلاس و گالوانیزه جزو معروف ترین میلگرد های موجود در بازار هستند که محبوبیت زیادی بین مشتری‌ها دارند.

میلگرد

از نکات خرید میلگرد توجه به تناسب نوع استاندارد مقطع، میزان مقاومت آن، قطر با نوع کاربرد مقطع می باشد. به همین دلیل مهم است این خصوصیات را به تفکیک بشناسید.

 .   استاندارد انواع میلگرد

اولین و می توان گفت بهترین برند میلگرد در ایران به نوعی مقاطع تولیدی توسط ذوب آهن اصفهان می باشد. در این واحد صنعتی مقاطع بر اساس استاندارد GOST 5781 کشور روسیه اشاره کرد. از دیگر استانداردهایی که اغلب توسط صنایع تولیدی برای تولید این محصول بکار برده می شود شامل JIS G3112  کشور ژاپن ، DIN 488 آلمان،ISO 6935 ، ISIRI 2909-1 ، ANSI/AWS D 1.4 ایالت متحده و BS 4449 انگلستان می باشد.

   . سایز میلگرد

به طور معمول واحدهای صنعتی قابلیت تولید این محصول را در قطرهای بین ۶ تا ۶۰ میلیمتر تولید دارند. اما با این تفاوت که از قطرهای بین ۶ تا ۳۲ میلیمتر را به صورت معمول تولید می گردد در صورتیکه قطرهای بزرگ تر را مطابق با سفارش مشتری ساخته می شود. این داستان در طول آن هم صدق می کند. به این صورت که طول های رایج در آن برابر با ۱۲ متر بوده ولی مقاطع با قطر کمتر از ۱۰ میلیمتر به صورت کلاف روانه بازار می شود.

 . نوع آج میلگرد

مقاطع فولادی آجدار را در سه گروه A2 – A3 – A4 دسته بندی می کنند. مقاطع فولادی A2 در دسته مقاطع آجدار مارپیچی با زاویه ۴۵ درجه می باشد که دارای ۱۹ درجه تغییر شکل نسبی می باشد. این مقاطع جزء میلگردهای نیمه سخت قرار می گیرد که که اغلب برای استفاده از آن در عملیات های جوشکاری با مشورت مهندس ناظر مورد استفاده قرار می گیرد ولی اغلب در خاموت زنی و ساختمان سازی کاربرد دارد. مقاومت تسلیم این مقاطع برابر با ۳۰۰۰ سانتی متر مربع و مقاومت کششی آن برابر با ۵۰۰۰ سانتی متر مربع می باشد.

میلگرد A3 دارای آج های جناقی بوده که جزء مقاطع تقریبا سخت قرار می گیرد. این گرید از مقاطع دارای آنالیز ۴۰۰ ، تنش گسیختگی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش جاری ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد. این استاندارد با ۱۴ درصد تغییر شکل نسبی جوش پذیری خوبی نداشته به همین دلیل باید حتما از آن در کاربردهایی که به صورت عمودی می باشد استفاده شود. دقت کنید که به هیچ وجه از آن در کاربردهای جوشکاری و تغییر شکل مورد استفاده قرار ندهید.

مقاطع A4 نیز جزء مقاطع سخت قرار می گیرد. شکل آج های آن به دو صورت جناقی و مارپیچ می باشد به همین دلیل به آن آجدار مرکب نیزمی گویند. آنالیز این مقاطع ۵۰۰ است همچنین دارای تنش تسلیم ۵۰۰ بوده که بسیار شکننده می باشد و برای استفاده در کاربردهای خمکاری اصلا مناسب نیست. مقایسه کیفیت میلگرد ها با توجه به این مشخصات فنی به راحتی امکان پذیر است. به این ترتیب برای عملیات های خاموت زنی به شما توصیه می شود از میلگردهای A2 در عملیات های خاموت زنی، مقاطع A3 را به صورت طولی در ستون یا دیوار و مقاطع A4 را اغلب در کارهای صنعتی و سخت استفاده کنید.

. نوع بسته بندی میلگرد ها

به طور کلی مقاطع فولادی به دو صورت کلاف و شاخه ای بسته بندی و به بازار عرضه می شوند. میلگرد های با ضخامت کم و مفتولی به صورت کلاف به دور قرقره ای پیچیده و بسته بندی می شوند. مقاطع با ضخامت بالا به صورت ۱۲ متری و شاخه در تناژهای ۲ تا ۵ تنی بسته بندی می شوند. پس به قطر اسمی میلگرد علامت مخصوص حک شده بر روی آن و تطابق آن با سطح مقطع اطمینان حاصل کنید.

. مشخصات فنی و خواص مکانیکی محصول

ماده اولیه و میزان خلوص محصول، نحوه تولید آن، روش سردکاری و ویژگی های کرنش خمش و کشش این مقاطع از ویژگی های بسیار مهمی می باشد که به رفتار محصول در سازه تاثیرگذار بوده که باید شما به آن دقت نمائید. فسفر، کربن، گوگرد، سیلیسیم، منگنز از پایه های اساسی در تولید این محصول است که تاصیر زیادی بر میزان استحکام شکل پذیری جوش پذیری و… دارد.

به عنوان مثال تنش تسلیم به حداکثر نیرویی که میلگرد می تواند تا تغییر شکل دائمی می تواند تحمل کند می گویند که در صورتی که این نیرو افزایش یابد مقطع به حالت اولیه بار نخواهد برگشت و دچار تغییر پلاستیک می شود. پس دقت کنید در اینجا به خاصیت برگشت پذیری خاصیت الاستیک و برگشت ناپذیری را خاصیت پلاستیک می گویند. معیار مهم دیگر در خرید این محصول میزان تنش تسلیم می باشد. این معیار بر اساس مگاپاسکال بوده که بر روی همه کارت مشخصات فنی محصول حک شده است. مقاومت کششی نیز همان نیرویی می باشد که مقطع پیش از شکست تحمل خواهد کرد. این خاصیت را می توان براساس آلیاژی سازی، کار سرد و عملیات حرارتی مشخص کرد. استحکام کششی را مطابق با میزان ازدیاد کشش محصول و طول نسبی آن اندازه گیری کرد.

در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد که هر شخص پیش از هر اقدامی در جهت خرید مقاطع فولادی از قبیل میلگرد باید مد نظر داشته باشد.

با توجه به تنوع فروشندگان و همچنین با وجود سود جویانی که گاهی جنس نامرغوب را به جای جنس مرغوب می فروشند، باید با آگاهی کامل دست به خرید بزنید.

خرید میلگرد

در هنگام خرید لازم است در ابتدا به مسائل زیر توجه نمایید:

 • تحقیق و اطمینان از نوع محصول مورد نیاز:

پیش از خرید هر محصولی اعم از محصولات فولادی ابتدا لازم است در خصوص محصول و مشخصات مرتبط با نوع کار خود تحقیق لازم را به عمل آورید چرا که هر میلگرد متناسب با نوع کاربرد در ساختمان می باشد و انگاری و اشتباه در خرید عواقب زیادی از لحاظ مالی و وقت دارد. بنابراین پیش از خرید نیاز خود را به طور کامل بسنجید زیرا خرید اشتباه عواقب زیادی را به دنبال خواهد داشت.

نوشته های برجسته روی میلگرد باید ملاک عمل خریداران قرار گیرد. اطلاعاتی که این نوشته ها در اختیار خریدار می گذارند، درصد خطا و خرید نادرست را کاهش می دهد. این نوشته ها حاوی اطلاعاتی از جمله ، تعیین ‌کننده‌ ی نورد مورد استفاده در ساخت میلگرد، اندازه‌ی میلگرد و نوع فولاد مورد استفاده در ساخت آن هستند.

محصول مورد نظر خود را بشناسید و بدانید چه محصولی با چه مشخصاتی و برای چه کاربردی نیاز دارید. در زمینه آهن آلات به ویژه میلگرد، کارخانجات بسیاری محصولات مشابه درسایزها و وزن های مختلف تولید می نمایند که آگاهی از نوع محصول در خرید بهتر می تواند کمک نماید . ضمن اینکه اشتباه در خرید، هزینه سنگینی در پی خواهد داشت.

 • مشاوره با کارشناسان فروش میلگرد:

پس از انتخاب سایز و سایر مشخصات محصول مورد نیاز خود لازم است با کارشناسان فروش آهن فروشی های معتبر مشاوره کنید. چرا که پیش از هر اقدامی در این بازار متنوع انتخاب اصولی وزن سایز مقدار و نوع میلگرد باید حتما با نوع پروژه شما همخوانی داشته باشد تا متضرر وقت و هزینه های گزاف نشوید. مشاوره می تواند شما را به سمت خرید هدفمند و راحت تر سوق دهد و باعث می شوند انتخاب صحیح تر و مطمئن تر داشته باشید.

 •  آگاهی از ظرفیت بار مورد نیاز:

برای سهولت هر چه بیشتر در امر خرید لازم است میزان تناژ مورد نیاز خود را پیش از خرید شناسایی کرده و سپس اقدام به خرید نمایید. براساس مشاوره ها با پیمانکار پروژه معمار و مشاوران فروش میزان دقیق بار مورد نیازتان را تعیین کنید.

پیش از خرید میلگرد، تناژ بار، تعداد طبقات پروژه و همچنین برند مد نظر خود را بدانید. با راهنمایی مشاوران آگاه، می توانید میلگردی دیگر (از کارخانه دیگر) با همان کیفیت برند مد نظر اما قیمت پایین تر خریداری نمایید ولی تمام این موارد مستلزم این است که مشاوره ای درست داشته باشید.

لازم به ذکر است که چنانچه میزان نیاز شما ظرفیت محدودی داشته باشد نمی توانید آن را مستقیما از کارخانه خریداری نمایید چرا که ظرفیت فروش حد خاصی دارد و بهتر است برای خرید میلگرد به مراکز فروش معتبر مراجعه نمایید. خریداران باید بدانند که ظرفیت بار در نوع خرید بسیار اهمیت دارد. زیرا که کارخانه تناژ کمتر از ۲۵ تن را به فروش نمی رساند. همچنین فروش تمامی آهن آلات در سطح جهان به صورت کیلویی می باشد ولی در ایران مرسوم است بسیاری از آهن آلات را به صورت شاخه به فروش می رساند، لذا باید دقت کافی را نمود تا در صورت امکان، کیلویی خرید نمود و در غیر این صورت، وزن، قیمت و مجموع وزن و سایز با هم همخوانی معنی دار داشته باشد. همچنین واحد بسته بندی میلگرد ، بندیل است که هر بندیل حدود ۲ تن می باشد.

نکته: در زمان خرید میلگرد سایزهای ۸ ، ۱۰ و ۱۲، حتماً A2 و A3 بودن آنها را توجه فرمایید.

 • استعلام قیمت پیش از خرید:

برای استعلام قیمت می توانید به کارشناسان فروش در مراکز معتبر اطمینان کنید. پیش از خرید توسط کارشناسان فروش ، استعلام قیمت از کارخانجات و انبارهای مختلف گرفته شده و بهترین قیمت با توجه به کیفیت مورد نظر شما، پیشنهاد می گردد زیرا عدم آگاهی از قیمت ها، فرصت سودجویی و افزایش قیمت را به فروشندگان سودجو می دهد. توجه داشته باشید که برخی از شرکت ها در جهت منافع خود قیمت هایی بالاتر به شما ارائه می کنند و لازم است در این زمینه به آهن فروش های معتبر مراجعه نمایید.

 •  بررسی لحظه ای قیمت در سایت و کانال آهن فروشی های معتبر:

در حال حاضر بازار هایی از قبیل فولاد و آهن آلات از شرایط بسیار پر نوسان برخوردار است. برای تصمیم گیری بهتر در این خصوص و انتخاب بهترین قیمت میلگرد مورد نظر خود می توانید از طریق راه های ارتباطی متنوع از قبیل تلگرام، واتساپ، وب سایت و… از قیمت محصولات اطلاع بگیرید.

 • دریافت پیش فاکتور خرید:

قبل از پرداخت هر هزینه ای باید از انجام قطعی معامله قیمت نوع و میزان بار محصول در فاکتورها مشخص می باشد. وجود فاکتور در معاملات موجب ایجاد شفافیت در خرید برای هر دو طرف معامله خواهد شد. پیش از پرداخت مبلغ مورد نظر و انجام قطعی معامله لازم است از کارشناس فروش مربوطه پیش فاکتور دریافت نمایید. در این فاکتور ریز مبالغ مورد نظر ذکر گردیده و این امر سبب افزایش شفافیت خرید برای شما و مرکز بازرگانی می گردد.

 

 • ارسال تاییدیه سفارش به کارشناس فروش پیش از خرید:

پیش از پرداخت مبلغ به شرکت مورد نظر لازم است تاییدیه خود را به کارشناسان فروش ارسال نمایید. تا از صحت فاکتور خود اطمینان یابید سپس کارشناس فروش اقدام به خرید سفارش شما می نماید.

 • اعلام آدرس دقیق به کارشناس مربوطه:

لازم است آدرس دقیق خود را جهت تحویل بار به کارشناس فروش ارسال نمایید.

 • اجتناب از واریز مبلغ کامل پیش از تحویل کالا:

باید توجه داشته باشید که پیش از تحویل و رویت بار خریداری شده مبلغ را به طور کامل واریز ننمایید، بنابر این بار را تحویل گرفته سپس از رویت کامل محصول و اطمینان از سلامت آن مبلغی که مشخص شده است را واریز نمائید.

خرید میلگرد

 • حصول اطمینان از وزن بار خریداری شده پیش از پرداخت کامل مبلغ:

نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که در زمان تحویل بار حتما از تطابق وزن نوشته شده در فاکتور و بار فرستاده شده اطمینان حاصل نمائید تا در دام سودجویان قرار نگیرید. بسیار بوده است که وزن باسکول بنگاه با وزن بار عنوان شده و یا حتی با فاکتور ارسال شده، همخوانی نداشته و زیان هایی را به خریدار وارد نموده است. بنابر این ، مجددا آن را وزن نمایید و از استاندارد بودن وزن میلگرد دریافتی اطمینان حاصل کنید.

 • بررسی میلگرد خریداری شده پیش از ارسال تاییدیه:

پس از دریافت محصول، بار را به طور کامل بررسی نمایید.

در این زمان حتما پس از تطابق وزن موجود در فاکتور و وزن بار فرستاده شده، نکاتی که لازم است در خصوص محصول به آن توجه نمایید شامل رنگ محصول می باشد. باید دقت نمایید که میلگرد دچار زنگ زدگی یا خوردگی نشده باشد. نکته دیگر علامت حک شده بر روی محصول می باشد،  میلگرد هر کارخانه دارای آرم مخصوص به خود می باشد که راه شناخت را برای مشتریان راحت کرده باشد. لازم است در هنگام تحویل کالا به آرم حک شده میلگرد توجه نمایید.

لیست کارخانجات تولید میلگرد را می توانیم به ترتیب مرغوبیت کالا به صورت زیر عنوان کنیم:

ذوب آهن اصفهان

کارخانه فولاد کویر کاشان

مجتمع فولاد خراسان

کارخانه فولاد میانه

فولاد آناهیتا گیلان

مجتمع فولاد روهینا

شرکت فولاد کوثر اهواز

فولاد بافق یزد

فولاد ابرکوه یزد

مجتمع فولاد شاهین بناب

خرید میلگرد