021-77035933

فراسازان آویژه
عکس اصلی میلگرد 304

شماره تماس ارتباط با واحد فروش

میلگرد استیل ۳۰۴

میلگرد استیل چیست ؟

همان طور که در پست های قبلی نیز اشاره کردیم، میلگردها انواع گوناگونی دارند مانند میلگرد ساده ، میلگرد آجدار و یا میلگرد استیل که هرکدام مشخصات و کاربرد منحصر به فردی دارند.

 میلگردهای استیل امروزه در بازار به لوله گِرد یا میله گِرد معروف هستند و به دو صورت شاخه و کلاف در بازار عرضه می شوند. میلگرد استیل در واقع همان شمش آلیاژ استیل می باشند که برای مصارف خاصی مانند شفت استیل ، لوله غیر سایز استیل و… بکار میرود.

میلگرد استیل خانواده ای از فولادهای آلیاژی است که حاوی ۱۰-۳۰ درصد کروم می باشد که این میلگردها دارای دو مشخصه اساسی هستند: مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدن ، مقاومت در برابر حرارت.

بیش از صد گرید از میلگرد استیل وجود دارد که به پنج خانواده تقسیم می شوند. مهمترین دسته از این خانواده ها ، استیل های آستنیتی هستند که حدود ۲۶-۱۶ درصد کروم و بسته به نوع کاربردشان (محیط و دمای کاری) تا حدود ۲۶ درصد نیکل دارند و میزان کربن درآنها پایین است.

این دسته از استیل ها که فاقد خواص مغناطیسی هستند در اصطلاح به استیل نگیر معروفند و قابلیت سختکاری با عملیات حرارتی را ندارند.

از مهمترین آنها می توان به استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ اشاره نمود. این نوع میلگرد  گریدهای مختلفی دارد از جمله میلگرد استیل ۳۰۴، میلگرد استیل ۳۱۶، ۳۰۹، ۳۱۰، ۳۲۱ و میلگرد استیل ۴۳۰. میلگرد استیل در بازار ایران شامل : استیل ۳۰۴ ، استیل ۳۱۶ ، استیل۳۲۱ ، میلگرد استیل ۴۲۰ (میلگرد استیل بگیر) و گاها بعضی آلیاژهای نسوز و خاص مانند مونل و اینکونل نیز موجود میباشد.

میلگرد استیل از نظر ظاهری شبیه به میلگردهای ساختمانی هستند، اما به خاطر برخورداری از خواص استیل، در برابر خوردگی و رطوبت مقاومند و در دمای بالا مقاومت قابل ملاحظه ای  دارند.

این نوع میلگرد معمولا در کشورهای تایوان، هند و چین در سایزهای مختلف (۳ الی ۵۰۰) تولید می شوند.

میلگرد 304

ما در این مقاله میخواهیم به آشنایی با میلگرد استیل ۳۰۴ و ویژگی های آن بپردازیم.

ابتدا باید با انواع میلگرد استیل آشنا شویم:

-انواع میلگرد استیل:

.میلگرد استیل بگیر

میلگرد استیل بگیر یکی از بهترین و ساده ترین راه های تشخیص میلگرد استیل بگیر از میلگرد نگیر همراه داشتن یک آهنربا است که از وجود هرگونه اشتباه در فروش استیل جلوگیری به عمل می آورد.

.میلگرد استیل نگیر

میلگرد استیل نگیر از دیگر مشتقات میلگرد استیل است که در انواع زیر تولید می شود:

میلگرد استیل نگیر ۳۱۴

میلگرد استیل نگیر ۳۱۶

میلگرد استیل نگیر ۲۰۱

میلگرد استیل نگیر ۳۰۴

-ویژگی های میلگرد استیل ۳۰۴

میلگرد استنلس استیل ۳۰۴ و ۳۰۴L  به اختصار استیل (نگیر) نامیده می شود،  زیرا فاقد خاصیت مغناطیسی است.

گرید ۳۰۴ را می توان به عنوان پرکاربرد ترین استیل نام نهاد. استیل ۳۰۴ بدلیل کربن پایین آن (ماکزیمم ۰.۰۳ درصد) دارای فرم دهی و قابلیت جوشکاری بسیار عالی می باشد.

پس از انجام جوشکاری نیازی به آنیل ندارد. ولی خواص مکانیکی استیل ۳۴۰L نسبت به استیل ۳۰۴ پایین تر می باشد.

استیل ۳۰۴H ورژن ۳۰۴ با کربن بیشتر (ماکزیمم ۰.۱ درصد) است. این گرید مقاومت به دماهای بالاتری نسبت به ۳۰۴ دارد.

.ترکیب شیمیایی میلگرد استیل ۳۰۴

ترکیب شیمیایی میلگرد 304

این نوع میلگرد، یک گرید مقرون به صرفه استیل است که برای تمام پروژه هایی که نیاز به قدرت و مقاومت به خوردگی زیادی است، گزینه فوق العاده ای محسوب می شود.

در واقع میلگرد استیل ۳۰۴ به علت مقاومت بسیار خوبی که در برابر اکثر مواد شیمیایی و محیط های صنعتی دارد، پر مصرف ترین گرید میلگرد استیل است که ضخامت های نازک و پر کاربرد آن از سایزهای ۱.۶ – ۲ – ۲.۵ و … تا ۵ میل بصورت کلاف  و شاخه در بازار موجود است؛ و از سایز ۵ میل تا ۳۰۰ میل بصورت شاخه های ۶ متری و یا ۴ متری، بسته به سفارش مشتریان، در بازار موجود می باشد.

-مقاومت در برابر خوردگی میلگرد استیل ۳۰۴:

میلگرد استیل ۳۰۴ از مقاومت خوردگی خوبی در اکثر محیط های اتمسفری و شیمیایی برخوردار است.

در اغلب کارهای معماری و صنایع گوناگونی نظیر صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نیرو، نساجی، مواد غذایی و … بکار گرفته می شود.

در برابر زنگ زدگی معمولی مقاوم است. همچنین در اکثر محیط های فراوری مواد غذایی مقاوم می باشد، به راحتی تمیز می شود و در برابر مواد شیمیایی آلی، رنگ و انواع مختلف مواد شیمیایی غیر آلی بسیار مقاوم هستند.

فولاد ۳۰۴ در محیط های کلرایدی گرم، که در معرض استفاده قرار می گیرند و تمیز کردن یک رویداد منظم است، موفق بوده است.

.خواص مکانیکی و فیزیکی

خواص مکانیکی و فیزیکی میلگرد استیل ۳۰۴ عبارتند از:

خواص میلگرد 304

– مقاومت در برابر حرارت میلگرد استیل ۳۰۴ چگونه است؟

بیشترین حرارت یکنواختی که استیل ۳۰۴ می تواند تحمل کند (بدون پوسته و اکسید شدن) حدود ۹۲۵ درجه سانتی گراد است و چنانچه حرارت بصورت متناوب باشد این میزان درجه حرارت حدود ۸۷۰ درجه سانتی گراد می باشد. استیل ۳۰۴L  مقاومت بیشتری نسبت به کاربید بارش دارد و می تواند در محدوده دمای بالا نیز مورد استفاده قرار گیرد.

جایی که درجه حرارت بالا در آن مهم است، مقادیر بالاتر کربن مورد نیاز قرار می گیرد.

فولاد ۳۰۴  دارای چگالی بسیار عالی نسبت به دمای گازهای مایع است و میتواند تا ۸۷۰ درجه سانتی گراد کاربرد داشته باشد.

-عملیات حرارتی استیل ۳۰۴:

با توجه به ساختار آستنیتی، استیل ۳۰۴ قابلیت سختکاری نداشته و فقط می توان عملیات حرارتی آنیل و تنش زدایی بر روی آن انجام داد:

.آنیل:

حرارت دهی در بازه ۱۰۳۸-۱۱۲۱ درجه سانتی گراد و سپس سرد کردن سریع. برای مقاطع نازک و ورق ها می توان از هوا به عنوان خنک کننده استفاده کرد ولی برای مقاطع ضخیم استیل ۳۰۴ از آب به عنوان محیط خنک کننده استفاده می شود.

.تنش زدایی:

معمولا زمانی که کار سرد بر روی استیل ۳۰۴ انجام می شود از عملیات تنش زدایی استفاده می شود. دمای تنش زدایی ۴۰۰ درجه سانتی گراد و زمان آن بین ۳۰-۱۲۰ دقیقه است.

-استاندارد میلگرد استیل ۳۰۴:

استاندارهای میلگرد استیل ۳۰۴ در جدول زیر بیان شده است:

استاندارد میلگرد 304

استاندارد میلگرد استیل با سایر محصولات متفاوت است. قیمت میلگرد استیل نسبت به دیگر متریال استیل در واحد کیلو ارزان تر است زیرا فرایند ساخت آسانی دارد و در کارگاه های ریختگری کشور نیز به صورت ریختگری سانتریفیوژ یا ریختگری گریز از مرکز و همچنین به صورت از کست (as cast)  یا ریختگری ساده تولید میگردد.

-جوشکاری میلگرد استیل ۳۰۴:

باتوجه به ساختار آستنیتی فولاد ۳۰۴، این استیل قابلیت جوشکاری به هردو روش ذوبی و مقاومتی را داراست.

نکته مهم در جوشکاری استیل ۳۰۴ جلوگیری از ترک گرم، تشکیل کاربید و فاز فریت می باشد.

بخشهای سنگین جوش داده شده در فولاد ۳۰۴ ممکن است برای برخورداری از حداکثر مقاومت خوردگی، پس از جوشکاری به جوشکاری عملیات حرارتی آنیل نیاز داشته باشد.

انجام عملیات جوشکاری آنیل برای فولاد ۳۰۴L  لازم نیست.

-کاربرد میلگرد

استیل ۳۰۴:

میلگرد استیل ۳۰۴ یا میلگرد استیل ۱.۴۳۰۱ به دلیل مقاومت بسیار خوبی که در دمای بالا از خود نشان می دهد، قابلیت جوشکاری عالی دارد و به همین دلیل برای تمام پروژه های ساخت و سازی که در معرض عناصر شیمیایی، اسیدها ، آب شیرین و آب شور هستند و پروژه هایی که نیاز به جوشکاری دارند، به طرز گسترده ای استفاده می شوند.

همچنین به همین خاطر امروزه خرید میلگرد استیل ۳۰۴ و اطلاع از قیمت های آن بسیار رایج شده است.

با توجه به قابلیت استحکام و فرم پذیری بالا، برش خوب و قابلیت ماشینکاری عالی میلگرد استیل ۳۰۴ ، از این گرید جهت انجام قاب بندی، مهاربند، تکیه گاه ها،شفت، ستون گذاری، کارهای دریایی، صنعت غذایی و غیره استفاده می شود.

همچنین باتوجه به قابلیت فرم دهی بالای میلگرد استیل ۳۰۴، از این گرید جهت کاربردهای با کشش عمیق نظیر ساخت سینک، وان های حمام و لوازم آشپزخانه استفاده می شود.

همچنین از میلگرد استیل L304 برای دستگاه های مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

-فرمول محاسبه وزن میلگرد استیل ۳۰۴:

شما میتوانید با این فرمول به راحتی وزن میلگرد استیل ۳۰۴ یا هر گرید دیگر را با طول و قطر مختلف محاسبه کنید!

فرمول محاسبه وزن