021-77035933

فراسازان آویژه
میلگرد بستر

شماره تماس ارتباط با واحد فروش

چرا باید از میلگرد بستر استفاده کنیم؟

از آنجایی که بتن مقاومت فشاری بالایی دارد اما مقاومت کششی آن کم است، لزوم استفاده از میلگرد بستر در بتن پر رنگ تر می شود. اهمیت استفاده از میلگرد بستر در زندگی شهری و به خصوص آپارتمان نشینی تا جاییست که خسارات وارد شده به آن ها را در زمان وقوع زلزله بررسی می کنیم.

بعد از زلزله این دیوارها و سقف اغلب خانه هاست که بیشترین آسیب را می بینند. پس چه بهتر که دلیل استفاده از میلگرد بستر در ساختمان ها را بدانیم و بعد قضاوت کنیم!

میلگرد بستر

مناطق زلزله خیز ایران بیشتر به لزوم استفاده از میلگرد بستر توجه کنند!

استفاده از مصالح ساختمانی متنوع در صنعت ساخت و ساز در کشور ما بالاست. برای اینکه هزینه های تولید در بسیاری از موارد کاهش پیدا کند، برخی از سازندگان هستند که از کیفیت مواد و مصالح زده و مثلاً از میلگردهایی با کیفیت پایین تری استفاده می کنند!

میلگرد بستر و سازه هایی که در اسکلت ساختمان به کار می روند، اگر چه برای مشتری قابل رویت نیست، اما اگر از کیفیت پایینی برخوردار باشند، باعث آسیب جدی به ساختمان و کاهش طول عمر آن می شوند. به خصوص در مناطق زلزله خیز کشور که نیاز به مقاوم سازی های جدی در این زمینه دارند، بیشتر باید به این موضوع اهمیت داده شود.

چه نوعی از آرماتورها مقاومت بالاتری دارند؟

حالا که اهمیت استفاده از میلگرد بستر را دانستید، بد نیست تا نگاهی هم به انواع مقاوم آن ها داشته باشید. میلگردها یا همان آرماتورهای با مقاومت بالا با روش های شیمیایی و یا حرارت بالایی که می بینند، ویژگی های مکانیکی بهتری در آن ها شکل می گیرد. مثلاً تغییر شکل بیشتری در برابر فشار از خود نشان می دهند.

یکی از مشکلاتی که مقاطع بتن آرمه دارد، این است که حجم بالای میلگرد در سطح مقطع بتن باعث می شود حجم مقطع بتن افزایش پیدا کرده و در زمان های ویبره و لرزش دچار مشکل شود. اما وقتی از میلگردهای با مقاومت بالا به جای میلگردهای معمولی استفاده شود، این مشکل برطرف شده و علاوه بر آن، به کاهش هزینه و افزایش سرعت پروژه نیز کمک می کند.

لزوم استفاده از میلگرد بستر مناسب با توجه به شرایط محیطی

علاوه بر موضوع مقاومت میلگردها، توجه به این نکته اهمیت دارد که از چه نوع میلگردی در چه آب و هوایی باید استفاده کرد؟!

این نکته یکی از دلایلی است که اهمیت میلگرد بستر در ساختمان را بیشتر می کند. چون اگر در جنسی که برای آب و هوای خاص انتخاب می کنید دچار اشتباه شوید، خسارت های زیادی را در آینده متحمل می شوید.

اگر محتوای “انواع میلگرد” را مطالعه کرده باشید، در آنجا به طور مفصل به مدل های مختلف آن اشاره کردیم. مثل اینکه میلگرد اپوکسی برای مناطقی با آب و هوای معتدل و مرطوب مناسب هستند و میزان خوردگی میلگرد را کاهش می دهند.

همه این عوامل در کنار هم باعث می شود تا به اهمیت استفاده از میلگرد بستر در صنعت ساختمان سازی پی ببریم.

چرا باید از میلگرد بستر در دیوارها استفاده کرد؟

در ایران برای مقاوم سازی دیوارها و کل سازه از روش افقی و عمودی شاخک گذاری و نبشی کشی استفاده می کنند. البته اگر در اجرای مراحل به نکات اصولی آن توجه نشود، خسارت های بالایی به بار خواهد آورد.

در کشور ما در نبشی کشی، آن را از بالا و پایین با هم جوش می دهند که باعث می شود آزادی عمل نبشی در زمان لرزش و یا زلزله کاهش پیدا کند. استفاده از میلگرد بستر در بین میلگردهای بتن، باعث می شود تا مفتول ها بهتر و بیشتر در سیمان و بتن درگیر شود و مقاومت بالایی در برابر نیروی خارجی دیوارها داشته باشد.

مزیت های استفاده از میلگرد بستر در دیوارها چیست؟

اگر تمام مقاوم سازی دیوارها با رعایت اصولی انجام شود که به آن اشاره کردیم، باعث بالا بردن مقاومت آن ها در برابر زلزله، عدم نیاز به دوغاب و امکان آرماتور بندی عمودی می شود.

در چه مواردی می توان از میلگرد بستر دیوار استفاده کرد؟

این نوع پیاده سازی را می توان در انواع دیوارهای سفالی و آجری، باربر و غیر باربر به کار برد. در روش عمودی استفاده از میلگرد بستر در دیوارها در هر دیوار چینی، میلگردها را به شکل عمودی از بین بلوک های آجری و یا بتنی عبور می دهند.  وقتی که این کار به انتها یعنی سقف ها رسید، آرماتور را به سقف وصل نمی کنند.

به دلیل اینکه سقف حرکت بیشتری داشته باشد و باعث آسیب و تخریب دیوارها نباشد، به این صورت عمل می کنند.

میلگرد

چگونگی نصب میلگرد بستر در دیوارها

در نصب میلگرد بستر لابلای هر طریف از آجر کشی دیوارها، باید بعد از هر ۴۰ سانتی متر دیوارکشی یک گیره ایجاد شود و از دو طرف آن به فاصله یک سانتی متر جوشکاری کرد. بعد از این کار باید میلگرد بستر در تمام قسمت های دیوار و بر روی سطوحی از آجر یا سفال قرار بگیرد و روی آن را با لایه ای مشخص از ملات پوشاند.

اینکار در سراسر دیوارکشی باید صورت بگیرد تا مقاومت ساختمان و ارتباط آن با دیوارها و سقف در برابر زلزله ایجاد شود.

جمع بندی:

در انتهای این مطلب حتماً به لزوم استفاده از میلگرد بستر در ساختمان سازی پی بردید؟! تمام تلاش و فعالیت سازندگان خانه و آپارتمان در این است تا با رعایت جدیدترین تغییرات و متدهای ساختمانی بتوانند خانه هایی ایمن، زیبا، مهندسی شده و مقاوم در برابر زلزله بسازند.